Aké povinnosti pre obchodníkov zavádza európske nariadenie č. 2023/988 o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (GPSR) od 13.12.2024?

27. 08. 2024

V tomto príspevku prinášame prehľad povinností a odporúčaní, ktoré so sebou prináša nové nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2023/988 (General Product Safety Regulation, skrátene GPSR) v oblasti bezpečnosti výrobkov (vrátane ich označovania), ktoré nadobudne účinnosť dňa 13.12.2024.

Aké zmeny prináša európske nariadenie č. 2023/988 (GPSR) a aké sú ciele tejto regulácie?

GPSR nahrádza niektoré doterajšie európske smernice upravujúce bezpečnosť výrobkov a namiesto nich zavádza univerzálne pravidlá, ktoré budú s účinnosťou od 13.12.2024 záväzné pre obchodníkov (t. j. pre výrobcov, dovozcov a distribútorov) vo všetkých členských štátoch EÚ, vrátane Slovenska.

Účelom tohto nariadenia je zabezpečiť ochranu spotrebiteľov pred nebezpečnými výrobkami, zaručiť riadne fungovanie jednotného trhu a zlepšiť mechanizmy, ktoré umožnia stiahnutia nebezpečných výrobkov z obehu.

Uvedené ciele budú zabezpečené za pomoci jednotných pravidiel, ktoré sú bližšie popísané v ďalších častiach tohto príspevku.
 

Ktorých výrobkov sa nariadenie č. 2023/988 (GPSR) týka a na ktoré sa nariadenie nevzťahuje? 

Ďalej popísané nové pravidlá sa podľa GPSR vzťahujú na všetky nepotravinové výrobky uvedené na trh alebo sprístupnené na trhu, či sú už predávané v kamenných prevádzkach alebo online, a to bez ohľadu na to, či sú nové, použité, opravené alebo obnovené.

Medzi výrobky, na ktoré sa GPSR nevzťahuje, patria naopak nasledovné kategórie:

  • lieky na humánne použitie alebo na veterinárne použitie,
  • potraviny, 
  • krmivá, 
  • živé rastliny a zvieratá, 
  • vedľajšie živočíšne produkty, 
  • prípravky na ochranu rastlín, 
  • zariadenia, ktorými sa spotrebitelia prepravujú alebo ktorými cestujú, ak ich neobsluhujú samotní spotrebitelia, 
  • starožitnosti.
Vyššie uvedené typy výrobkov sa vyznačujú tým, že ich bezpečnosť je regulovaná osobitnými právnymi predpismi.

Aké konkrétne opatrenia prináša nariadenie č. 2023/988 (GPSR) od 13.12.2024?

GPSR zavádza predovšetkým nižšie uvedené opatrenia, ktoré budú záväzné pre všetky hospodárske subjekty uvádzajúce spotrebiteľské výrobky na európsky trh, teda pre všetkých výrobcov, dovozcov či distribútorov obchodujúcich v rámci ktoréhokoľvek členského štátu EÚ:

  • Stanovuje sa povinnosť vykonať internú analýzu rizík a spracovať technickú dokumentáciu obsahujúcu aspoň všeobecný popis produktu a základné charakteristiky relevantné pre posúdenie jeho bezpečnosti;
  • Obchodníci sú povinní zabezpečiť, aby ich výrobky boli sprevádzané jasnými pokynmi a bezpečnostnými informáciami v jazyku, ktorému spotrebitelia ľahko rozumejú, v súlade s ustanoveniami členského štátu, v ktorom je výrobok sprístupnený na trhu (na Slovensku teda v slovenskom jazyku, čo je vyžadované tiež novým zákonom o ochrane spotrebiteľa účinným od 1.7.2024);
  • Stanovuje sa povinnosť spolupracovať s orgánmi dohľadu pri opatreniach, ktoré by mohli eliminovať alebo zmierniť riziká spojené s nebezpečnými výrobkami, ktoré boli uvedené na trh;
  • Stanovuje sa povinnosť prešetrovať prijaté sťažnosti tykajúce sa bezpečnosti výrobkov a zaznamenávať ich v internej evidencii spoločne so zoznamom stiahnutých výrobkov a popisom nápravných opatrení, ktoré boli prijaté na zabezpečenie zhody výrobku;
  • Stanovujú sa špecifické povinnosti týkajúce sa nehôd a stiahnutia nebezpečných výrobkov z trhu, ako aj súvisiace povinnosti výrobcov voči spotrebiteľom v prípade stiahnutia výrobkov z bezpečnostných dôvodov.

Nad rámec vyššie uvedených povinností nariadenie odporúča tiež zavedenie nasledovných opatrení:

  • Obchodníci by mali spotrebiteľom sprístupňovať informácie o identifikácii a bezpečnosti výrobku v digitálnej podobe, napr. vo forme QR kódu alebo dátového maticového kódu;
  • Bezpečnosť produktu by sa mala posudzovať s prihliadnutím na všetky relevantné aspekty produktu vrátane nových technológií, ako sú kybernetická bezpečnosť, umelá inteligencia či digitálne pripojenie;
  • Na posúdenie bezpečnostnej zhody výrobku by mali byť využité európske normy týkajúce sa určitých výrobkov a rizík. Až v prípade, kedy neexistujú európske normy, mali by sa uplatňovať normy členského štátu, v ktorom sa výrobok sprístupňuje na trh;
  • Obchodníci by mali mať vypracovaný vnútorný postup zhody, ktorý zabezpečí dodržiavanie ich povinností a záväzkov.
 

Ako sa nové opatrenia podľa nariadenia č. 2023/988 (GPSR) dotknú označovania a obalov výrobkov? 

Podľa novej právnej úpravy budú výrobcovia povinní uvádzať priamo na výrobkoch svoje meno, registrované obchodné meno alebo registrovanú ochrannú známku, svoju poštovú a elektronickú adresu (ktorá sa doposiaľ neuvádzala) a ak je odlišná, poštovú alebo elektronickú adresu jednotného kontaktného miesta, na ktorom ich možno kontaktovať.

Ak uvedenie týchto informácií priamo na výrobku nie je možné, potom je výrobca povinný takéto informácie umiestniť na jeho obale alebo v sprievodnej dokumentácii.
 

Prináša nariadenie č. 2023/988 (GPSR) osobitné povinnosti aj pre prevádzkovateľov online trhovísk?

V posledných rokoch došlo k výraznému nárastu celkového objemu online predajov, najmä prostredníctvom online trhovísk, na ktorých svoje výrobky (určené aj pre európsky trh) ponúka viacero tuzemských aj zahraničných obchodníkov. To so sebou prináša riziko, že na takýchto platformách sa môže predávať aj veľa nebezpečných výrobkov.

Nariadenie v tejto súvislosti venuje online trhoviskám osobitnú pozornosť, pričom zavádza najmä nižšie uvedené povinnosti:

  • Prevádzkovatelia online trhovísk budú musieť určiť jednotné kontaktné miesto, ktoré spotrebiteľom umožní s nimi priamo a rýchlo komunikovať o otázkach bezpečnosti výrobkov;
  • Prevádzkovatelia online trhovísk budú povinní nastaviť interné procesy pre zaistenie bezpečnosti ponúkaných výrobkov
  • Prevádzkovatelia online trhovísk budú povinní registrovať sa na portáli Safety Gate a využívať ho v ďalej uvedenom rozsahu pri prevádzke trhoviska.

Čo je portál Safety Gate a na čo slúži?

Nariadením GPSR sa doterajší systém s názvom RAPEX mení na systém s názvom SAFETY GATE (t. j. bezpečnostná brána), ktorý sa zameriava na lepšiu výmenu informácií o opatreniach prijatých proti nebezpečným nepotravinovým výrobkom.

Systém Safety Gate pozostáva z troch prvkov: 

  1. systém rýchleho varovania o nebezpečných nepotravinových výrobkoch, prostredníctvom ktorého si vnútroštátne orgány a Komisia môžu vymieňať informácie o takýchto výrobkoch (systém rýchleho varovania Safety Gate);
  2. webový portál na informovanie verejnosti a umožnenie podávania sťažností (portál Safety Gate); 
  3. webový portál umožňujúci podnikom splniť si svoju povinnosť informovať úrady a spotrebiteľov o nebezpečných výrobkoch a nehodách (Safety Business Gateway). 
Pokiaľ ide o bezpečnosť výrobkov, prevádzkovatelia online trhovísk majú povinnosť používať aspoň portál Safety Gate.
 

Aké sú sankcie za porušenie povinností vyplývajúcich z nariadenia č. 2023/988 (GPSR)?

Pokiaľ ide o sankcie uplatniteľné pri porušení nariadenia GPSR, tieto sú v kompetencii jednotlivých členských štátov EÚ.

Keďže do tohto momentu nebol predložený návrh zákona, ktorým by došlo k novelizácii súčasného zákona č. 281/2023 Z. z., zákona o všeobecnej bezpečnosti výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zatiaľ nie je známe, či a akým spôsobom bude upravená výška sankcií.

V súčasnej podobe zákon počíta s pokutami vo výške od 100 až do 500 000 EUR.
 

Ako by sa mali obchodníci pripraviť na nové nariadenie č. 2023/988 (GPSR)?

Obchodníci majú ešte niekoľko mesiacov na to, aby vykonali dôkladnú revíziu svojich bezpečnostných postupov a boli tak pripravení splniť si svoje povinnosti vyplývajúce z nariadenia, a to v záujme vylúčenia prípadných rizík – napríklad v oblasti labelingu, teda správneho označovania výrobkov.

Advokátska kancelária VAVRO LEGAL je v tejto súvislosti pripravená poskytnúť svojim stálym, ako aj novým klientom, komplexný právny servis a odborné poradenstvo.